Monday, February 6, 2012

AKADEMİSYEN OLMAK ya da OLMAMAK, İŞTE BÜTÜN MESELE!


AKADEMİSYEN OLMAK ya da OLMAMAK,
İŞTE BÜTÜN MESELE!
Mehmet Tunçer

28 Ağustos 2007 - BOLU

Resim yazısı ekle

Sevgili arkadaşlar, dostlar,

Bu satırları Abant İzzet Baysal Üniversitesi misafirhanesi 114  No’lu odadan yazıyorum. Günlerden 28 Ağustos 2007 Salı, 20 gündür uğraştığım ilk TÜBİTAK (KAMAG) proje teklifini Rektörlüğe elden teslim ettim. Geçen gün de TÜBİTAK ARBİS’e ilk defa kaydımı yaptım, CV’mi girdim..

İLK YILLAR..

1986 yılından bu yana 20 yılı aşkın bir süredir sürdürdüğüm “ders saat ücretli” J akademik yaşantımda[1] buranın yeni ve önemli bir aşama olduğu kesin!

Bölümümüzün kuruluşundan 1 yıl sonra Bölüm Başkanı Nurcan Uydaş hoca’nın daveti ile Büyükşehir Belediyesi, İmar Dairesi’nden görevli olarak part time olarak hocalık macerası başladı.

İlk bildirimi o dönemlerde Ankara Büyük Şehir Belediyesi’nde heyecanla sürdürdüğüm “ULUS TARİHİ KENT MERKEZİ” üzerine vermiştim[2], İstanbul’da bu konuda bir sergi açmıştım ve bu arada ODTÜ’de Restorasyon Ana Bilim Dalı ile ortaklaşa sürdürülen Yüksek Lisans tezimi tamamlamıştım.. Prof. Dr. Gönül Tankut hoca ile.. İnatçı bir öğrenci olarak, önce 75 sayfa “tarihi çevreye halkın katılımı” konusunda yazıp, Tez Seminerini yaptıktan sonra konu değiştirilmesine bile yılmadan.. Nurcan hoca Restorasyon ABD ile birlikte yürütülen Master Programında Gönül hocaya hazırladığım Tez’in jürisinde idi. Ve de ilk referansımı O’na sorarak almış..Gönül hoca da "ona çok güvenirim, çalışkandır, benim oğlum sayılır" diye referans vermiş..

O günlerden bir anım; Dekanlığa hatırlamadığım bir konu için gittiğimde sekreter içeriye “hocam bir öğrenci sizinle görüşmek istiyor” demişti de “yok ben hocayım “ dediğimde de çok gülmüştü..Tabii 21,5 yıl önce yaş 30 iken herhalde daha “genç ve güzeldik”  sevgili Gönül hocamın deyimi ile..

Gazi’de ilk yıllar heyecanlı idi.. Yeni bir bölüm, 3 kata dağılmış odalarda tek elin parmakları kadar hoca! Genellikle dışarıdan gelen hocalar –ki  o yıllarda sayısı çok azdı – mimarlık bölümünün şehircilik derslerinden transfer olan Ahmet Uzel ve ortağı Kamutay Türkoğlu’nu ilk defa o yıl tanıdım. Sanırım ertesi yıl Ayça Bilsel ve eşi Güven Bilsel bir iki yıl sonra girdi “ders saat ücretli” olarak! O ders saat ücretleri ki “benzin parasını” bile kurtarmıyordu, ya iki ay sonra veriliyor ya da yanlış hesaplanıp geri alınıyordu zaman zaman..

Güven hocanın  deyimi  ile “bir iki kola fazla alabilirsin” bir derse girmekle.. Tabii bizim gibi genellikle bürokrasiden yetişmiş, ya da büro sahibi olanları “Şehircilik Projesi” derslerine yazarlar, “Atölye” denilen, henüz o yıllarda oturacak sandalyesi bile bulunmayan, yuvarlak küçük tabureler üzerinde eleştiri verdiğimiz mekânlarda Planlama eğitimine kör topal devam ederdik. En keyiflisi tabii seyahatler ve jürilerdi..Tabii Ankara çevresindeki seyahatlere daha çok katılırdık çünkü dış seyahatlere “yolluksuz ve harcirahsız” katılmamıza izin verirdi yöneticilerimizJ

Jüriler: Derme çatma masalar, panosuz atölyelerde önceleri paftaları asacak yer bulunamazdı..Bir telaş yaşanırdı, Jüri sabahı ortalık çöplük, toz toprak, gözü şişmiş öğrenciler (klasik) Ayılanlar, bayılanlar.. Rahmetli  İbrahim Boynukalın’ın elinde kalın uclu bir markör ya da rapido ile projeleri karalamasına kızar, öğrencileri savunan “evlatcıklarına” acıyan sevgili Zühal Özcan’ın insancıl yaklaşımlarına sevinirdik. Rahmetli Nurcan Uydaş’ın  saat 9’larda başlayacak olan Jüriye 10 gibi gelmesi ve “burası bakkal dükkanı mı ya 9’da açılacak” demesini unutamamJ Ayrıca, Peyzaj Bölümünden gelen ve çok dakik olan Nur Sözen hoca’nın bu konuda Hoca ile tartışmasını hatırlıyorum geciken bir jüri sabahı..

1988-90 arası hemen her ay Nurcan hoca bana kadroya geçerek “asistan” olmamı teklif etmiş idi ancak o yıllarda Bölüm hiç de cazip gelmiyordu doğrusu! Yetersiz mekanlar, yetersiz kadro ve eğitim ile.. ICCROM’dan burs alarak Roma’ya gittim 1 ay tarihi kent merkezlerinin korunması ile ilgili.. 1986-87 arasında Ulus ve Kale Yarışmalarını düzenledik.. Sevgili Nilgün ile Atina’da bir workshopa katıldık..Yoğun günler, haftalar, aylar..

Bu arada ben de Belediye’den ayrıldım, Venedik II (Gedizkent Projesi) nin başına getirildim TÜSTAŞ’ta..(1988-90) Ayrıca Malatya’da Nazım Plan, Ulaşım Planı, Terminal Projesi, kent merkezi projesi vd projelerin koordinatörlüğüne getirildim..Bunları niye anlatıyorum, heyecanlı bir planlama hayatını bırakıp Üniversiteye geçmek hiç cazip gelmemişti o yıllarda.. Ömür boyu da hiç de pişman olmadım serbest hayatta..

1990’LI YILLAR,,

Sanırım 90’lı yılların başında, Bölümü disipline etmek amacıyla dışarıdan bir Bölüm başkanı atandı. Önceleri Çetin Göksu’nun adı geçiyordu ama birden Cezayir’den bir sıcak rüzgar esmeye başladı! Prof. Dr. Orhan Kuntay devri işte o zaman başladı ve yaklaşık 12-13 yıl kadar sürdü.. Orhan hocanın gelişi ile ve SBF’de “Kent ve Çevre Bilimleri” konusunda “Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimleri ABD” de Doktora’ya kabul edilmem ile aslında akademisyen daha doğrusu Bilim Adamı ne demek görmeye başlamıştım..Sevgili Can Hamamcı’nın bir sempozyumda bana Doktora Programı açıyoruz demesi ile her şey değişti.. 2 Kişi aldılar, Demet ve ben o dönem..

Sevgili Ruşen Keleş, Cevat Geray, Can Hamamcı,  hocalardan ders almak, başarılı ve sevilen bir öğrenci olmak bu yaşlarda bile insanı heyecanlandırıyordu (yaş 35J) Tekrar sıkı bir öğrencilik hayatı ve birlikte önemli sayılacak Projeler (Şanlıurfa, Bergama, Ankara Kalesi, Perge, Talas koruma planları vd).. SBF’deki hocalarım ile birlikte uluslar arası konferanslara katılmak, davet edilmek çok güzel bir duygu idi.. Hele sevgili doktora arkadaşım Demet Erol ile Ruşen hoca ve Cevat hoca ile birlikte yaptığımız unutulmaz İstanbul Konferansı [3], Boğaz gezisi, rehberlik yapmak..  

Daha sonra, tam da tez aşamasında Antakya’da yapılan ikinci “Biopolitics” konferansı da unutulmaz idi, Cevat hoca ile bildiri vermek de ayrı bir keyif idiJ[4]  Hatta, İstanbul’daki bir başka toplantıdan uçakla Adana’ya geçip gece annemleri sevindirip, ertesi sabah Cevat hoca yerine heyecanla sunuşu yapmak da bana düşmüştü..

O yıllarda (1992-93) bir ara Gazi’ye girmeyi düşünüp Orhan hoca ile konuşmuştum. Ama hiçbir zaman gerçekleşmeyen bir istekti.. Çünkü kadrolar giderek genişliyor, asistan sayısı artıyor ancak dışarıdan gelecek birine giderek kapılar kapanıyordu..

Ancak, ümidimi kesmiyor, hatta kadrolu gibi Sevgili Hülagü ve Yaşar Bahri hoca’nın odasında bir kitaplık ve bir masaya sığınmıştımJ .. Bu arada yeni bina da tamamlandı .. Herkese odalar verildi ancak, part time gelenler unutulduL

Yalan olmasın galiba bir ara Güven hocalara bir oda verilmiş idi..Ama bizler paltomuzu asacak bir yer bile bulamadık ve zaten yeni bina koridorları giderek herkesi birbirine yabancılaştırmışmıydı yoksa bana mı öyle geliyordu bilemem..

Ancak bu arada 1990 başında Arsa Ofisi genel Müdür Yardımcısı olarak atandım ve “Kentsel Arsa Üretim Projesi”  adı ile başlatılan ve “Arsa Sertifikası” karşılığı üretilecek olan projenin başına getirildim..Çok sıkıntılı 6 aydan sonra istifa edip ilk büromu açtım.. O dönemde Kültür Bakanlığı’nın “Koruma Planı” ihaleleri başlamıştı ve gene “korumacı ruhum” geri dönmüştü..

Master arkadaşım sevgili Yakup Hazan ve Fuat Gökçe ile “Şanlıurfa Koruma Planı” nı hazırladık (1991-92’ler), ve hatta ekibin bir kısmı tifo ve sarılık olmasına rağmen arazi çalışmaları esnasında tamamladık..
Kale Yarışması’nı kazanan Tülin Akman’ın isteği ile Danışman olarak “Kaleiçi”, “Bergama”, “Perge”, “Talas” Koruma Planları’nda var gücümle çalıştım.. (1992-94 sonu) Bu ara Sevgili Türkay (sonradan Turgay!) Ateş ile de ortak bir projemiz vardı çok keyif alıp, çok şey öğrendiğim bir Proje idi:  “Manavgat Kıyısı Düzenleme Projesi”.  Venedik II Projesinden sonra ikinci “Sulu” projemdiJ
Doktora tezimi 1995 yılında bitirip, “Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilim Doktoru” olmak çok onur verici idi..  Çünkü Ruşen hoca’nın, Cevat hoca’nın takdirini kazanmıştım..Ayrıca, Mimar Sinan’da her yıl düzenlenmekte olan “Kentsel Tasarım” ve “Kentsel Koruma” kolokyumlarına bu yoğunluk içinde katılmaya çalıştım her yıl 10 sene boyunca bildiriler verdim..[5]


Özellikle pratik hayatta (amiyane deyim ile büroculukta!) hazırladığımız bazı önemli plan ve projeleri konu alıp onların sorunlarını belirleyerek ve çözümlerini üretmeye çalıştım.
Sevgili Mehmet Çubuk, Aykut Karaman, Gülsen Özaydın hocalar ile yılda bir iki kez görüşmek ve bir arada olmak heyecan verici ve güzeldi. 2000 yılına kadar sürdü bu..

Sevgili Gönül hocam ile birlikte gittiğimiz ve onun deyimi ile “Ona eskortluk” ettiğim Safranbolu seminerini unutamam.. [6] Bu arada rahmetli Raci Bademli ve Gönül Tankut hocam ile birlikte birçok etkinlikte birlikte olduk..[7] Zaten Belediye’de çalıştığım zamandan buyana (1982-86) ve “Ulus” ve “Kale” yarışmalarından beri görüşür, SBFli olmanın güzelliklerini karşılıklı anlatırdık..
Ayrıca yazılarımın yayınlanıyor olması da harikaydı.. Artık iş çığırından çıkmıştı, vakit buldukça ve yazabildikçe gece gündüz pek çok bilimsel etkinliğe katılıyordum..

Tabii hepsinin konaklama, yol vb masraflarını cepten karşılayarak..(Yolluksuz ve harcirahsızJ) Herşey üst üste olduğu için bazen bir gece gidip, ertesi gün bildiri verip ertesi gece dönüyordum..
Özellikle üzerinde 4,5 yıl yoğun olarak çalıştığımız (her ay 1 hafta kalarak) Antalya üzerindeki çalışmaların bir kısmı Antalya BŞB tarafından yayınlandı [8]. Bu arada UTTA’yı kurduk, bir çok plan ve projeler hazırladık.. Antalya Yapısal Planı, Antalya’da birçok koruma planı, Sapanca Havza Planı, Konya Koruma Plan ve Projeleri, Ataköy-Avcılar arası 18 km kıyı düzenleme projeleri, Kartal-Maltepe 13 km kıyı düzenleme projeleri, 8 İl Çevre Düzeni Planı (Bolu, Düzce, Konya, Isparta, Zonguldak, Bartın, Karabük) bunlar arasında sayılabilir..

1999 sonunda sevgili Emre Madran hoca’mın, Bölümümüzün düzenlediği “Osmanlı’da Kent Kentlerde Osmanlı” Panelinde söylediği deyimi ile; “Serbest Doçent” olduktan sonra Çubuk hocadan MSÜ’  de kadrolu doçent olma teklifini aldım..

Ancak ikizler (Göksu ve Defne) yeni doğmuştu ve bir yere kıpırdıyamazdım.. Aslına ne güzel olurdu Boğaz kenarında eğitim vermekJ Marmara ve Düzce depremleri yeni  olmuştu, UTTA’ya “Afetzede Yerleşim Alanları” nı planlamak görevi verilmişti[9]..

2000’Li YILLAR,,

Deprem sonrası girilen ekonomik kriz, Bolu İli Planı’nın deprem nedeni ile bitirilememesi, Sapanca Havza Planı’nın iki bakanlık arasında yıllarca gidip gelmesi, Yönetim Planı’nı 2 senede hazırladığımız Patara Gelemiş Koruma Planı’nın en az 7-8 yıl sürmesi[10] can sıkıcı ve moral bozucu idi.. Ahmet Abi ve Kamutay Abi ile omuz omuza mücadele verdik (Saffet ayrıldı gitti!)..

1999 sonunda YÖK’e başvurarak Doçentliğimi bir seferde almanın güveni, 2 kitabımın da Kültür Bakanlığı tarafından yayınlanması[11] ile kadrolu Akademisyen olma düşüncelerim yeniden gündeme geldi..Bir de AÜ Sosyal Çevrebilimlerinde 2000’lerin başından itibaren Y.Lisans ve Doktora dersleri vermeye başlamam, ODTÜ ve SBF dahil ağırlıklı olarak AÜ Peyzaj Mimarlığı Bölümlerinde Y.Lisans ve Doktora jürilerine davet edilmem benim için hoş ve önemli bir aşamaydı.. 

2002 yılı başlarında (??) Bölümümüz için ilanı çıkan Yrd. Doç. Kadrosuna başvurdum. Doçent olmama rağmen.. Tekrar ingilizce sınava girdik sevgili Hülagü, Nuray ve Özlem ile… Dosyaları hazırlayıp verdik,.. Yüksek bir puana sahip olmama rağmen o dönem Dekanımız Hüsnü Can beni çağırarak dosyamı geri çekmemi istedi.. Bu kadroların sahibi varmışJ!
 Bana daha sonra Doçent kadrosu vereceğini söyledi, birkaç ay sonra çıkan Yrd. Doç. Kadrosuna yeniden dosyamı vermem istendi.. Ancak dosyalarım bu defa gene “Doçentler başvuramaz” gerekçesi ile iade edildi..Bu arada gene yazmaya ve Akademisyen olmaya çalıştımJ[12] Dosyaların düzenleme yöntemine de giderek alışıyordumJ
2003 den itibaren Ürdün’deki bir Dünya Bankası Projesi nedeni ile hemen her ay ortalama bir hafta kalarak 1 yıldan fazla Amman’da çalıştım..[13] Harika bir deneyim idi bence..

Daha sonra 2005-06 sonu arasında Yemen’de bir proje hazırladık[14].  Bu süreç içinde hem yeni bölüm başkanımız sevgili Feral hoca ve hem yeni Dekan ve dekan yardımcımız ile görüşmeler yaptım. Önceleri umut veren görüşmeler, sonradan söylenen “tepeden paraşütle inmenize karşıyız” sözleri beni hem ziyadesi ile üzmüş  hem de kırmıştır..20 yıllık part-time J akademisyen ve serbest bir doçent olarak bunu hak etmedim herhalde.. İşte bu nokta Gazi ile kırılma noktası oldu benim için..
Ve ilk olarak dışarı üniversitelerde kadro aramaya başladım..Tabii, bu arada SCI indeksli yazı meseleleri karşımıza çıktı, Doçent olmama rağmen bu hakkın verilmeyişi, taşra üniversitelerinde bile sorun yaşanması … Herhalde başıma gelenler ülkede bir akademisyen olmanın ne kadar zor olduğunu herkese gösterecektirJ

Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Mühendislik Mimarlık Fakültesi meşe ve gürgen, kayın ormanı içinde güzel bir   konumda..
Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Bolu, Bolu Planı ve Abant Planı nedeni ile aşina olduğum bir yer buraları. Burası keyifli bir yer, Mimarlık Bölüm Başkanı’yım ama henüz öğrenci yok o nedenle işler kolayJ Sonuçta, Akademisyen olma yolunda hala yürüyorumJ Tabii, öyle kolay değil, çok çalışmak gerek!

Çünkü hala yazmam gerekli birçok yazı, kitap, dergi (SCI yazıları) var! Ülke için yaptığımız bunca çalışma bu anlamda pek işe yaramıyormuş, hatta bir ara sevgili Kamutay abiye sordum “bu güne kadar yaptığın işler, plan ve projeler kaç puan eder diye??”  J  Oda bilmediğini söyledi ama cevabı acımasızdı (indeksler açısındanJ 5 puan bile etmiyordu) J

Her ne kadar bizim meslekte bu indeksli yayın yapma şansının çok düşük olduğu söyleniyorsa da denemek gerekli tabii.. Ancak bizim gibi ortalama yılda 5-6 büyük proje uğraşanların böyle bir uğraşacak zaman ve enerjisi pek yok .. Belki burada olur..

İşte böyle sevgili arkadaşlar, umarım kafa şişirmemişimdir..Ama “Olmak yada olmak, işte bütün mesele” demek yetmiyor. İnsan ne kadar uğraşırsa uğraşsın bazı şeyler kendi dışında oluşuyor ve yapacak bir şey de pek yok..Bu yazıyı da gönderip göndermemekte düşündüm doğrusu..Biraz gecikmeli olarak gönderiyorum..

Mesleğimiz o kadar geniş kapsamlı ki, her gün yeni yeni şeyler öğreniyorum, her projede, her planda kültürüm ve bilgim, görgüm artıyor.. Disiplinlerarası çalışmaları seviyorum, onlara yakın olmak ve öğrenmek hoşuma gidiyor..O nedenle bunca plan ve projeye girip çıkmaktan ve pek çoğunda da para kazanamadan, sadece bilgi ve görgü kazanmaktan o kadar mutluyum ki.. Bu mutluluğumu oturup da SCI ile uğraşarak bozmak istemezdim J

Herhalde genelde “Akademisyen” olmaktan çok “Projeci” olmayı tercih edeceğim her zaman, yazdıklarımın da İndekslerde taranmıyor olması herhalde değerini çok azaltmaz bence, ne dersiniz??[15]

Tabii, şu an burada olmaktan çok, bu dönem de aranızda olmak istediğimi söylememe gerek var mı?  Bu duygularımı sanırım Kayseri’ye giden sevgili Zühal Özcan, Güven Bilsel, Erdoğan Yaşlıca, Yozgat’a giden Yaşar Bahri Ergen, Kayseri’ye giden sevgili Semih Emür ve şimdi aklıma gelmeyen (beni affetsinler) diğerleri de yaşamıştır kısmen herhalde.. Ve de Bölüm’ümüzün aslında ne kadar çok kişiyi kazanmaktan çok kaybettiğini de düşünmekteyim. 

Hepinize sevgi dolu günler, aylar ve yıllar dilerim.. Birlikte olduğumuz günler, aylar ve yıllarda sizden herhangi birini incitecek, kıracak bir davranışım oldu ise bağışlayınız.. Buraya yolunuz düşerse Mühendislik Mimarlık Fakültesi’nde ya da hafta içi akşamları (Cuma hariç) 91 No’lu Bungalow’dayım.. Geçerken uğrarsanız sevinirim.. Sevgiler..

Mehmet TunçerNot: 5 yıl önce yazdığım ve arkadaşlara yolladığım yazıyı şimdi sizlerle paylaşıyorum. Abant İzzet  Baysal Üniversitesi'nde Mimarlık Bölümü bu yıl ilk mezununu veriyor!! (06.02.2012-Bolu)[1] Bu bana Orhan hocanın birlikte verdiğimiz bir bildiride benim için yazdığı ünvanı hatırlattı gülümsedimJ
[2] 1985, 22-26 Nisan     : Arap Towns Organization-Arap Urban Development Institute (ATO/AUDI) ve Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği (MBB) ve İstanbul Büyük Şehir Belediyesi, “İslam Mimari Mirasını Koruma Konferansı”nda proje sergisi ve sunulan bildiri: “ANKARA TARİHİ KENT DOKUSU KORUMA  GELİŞTİRME PLANLAMA ÇALIŞMALARI”, İstanbul. (YAYINLANDI)

[3] 1992, Biopolitics International Organisations, V.  INTERNATIONAL BIO CONFERENCE, Dr. Demet EROL ile birlikte sunulan Bildiri: “ENVIRONMENTAL EDUCATION IN TURKEY: SOME VIEWS AND PROPOSALS OF BIOPOLITICS PRINCIPLES TO GET INTO THE EDUCATION” , İstanbul (Yayınlandı).
[4] 1995, Biopolitics International Organisation ve Çukurova Üniversitesi, VII.  INTERNATIONAL BIO CONFERENCE (ULUSLARARASI BIO KONFERANSI), Prof. Dr. Cevat GERAY ile birlikte sunulan bildiri: “HOW TO BUILD A BIOCENTRIC CULTURE IN THE NEXT CENTURY ? IMPORTANCE OF URBAN PLANNING” , Adana. CEVAT GERAY’A ARMAĞAN’DA yayınlandı. Mülkiyeliler Birliği Yay. 25.  Afşaroğlu Mat., Ank. (Yayınlandı)

[5]
1.      Bunlardan bazıları : 1992, II. Kentsel Tasarım ve Uygulamalar Sempozyumu, Prof. Dr. Orhan KUNTAY ile birlikte Sunulan Bildiri: “KENTSEL TASARIM SÜRECİ VE MEKAN ORGANİZASYON ÖĞELERİ”, (Yayınlandı)
2.      1993, I. Kentsel Koruma ve Yenileme Uygulamalar Kolokyumu, Sunulan Bildiri: “BERGAMA VE PERGE’NİN GÜNCEL KORUMA SORUNLARI”, (Yayınlandı).
3.      1994, II. Kentsel Koruma , Yenileme ve Uygulamalar Kolokyumu, Sunulan bildiri: “TARİHİ ÇEVRE KORUMA PLANLAMASINDA YEREL YÖNETİM VE MERKEZİ YÖNETİMİN ROLÜ”, (Yayınlandı).
4.      1994, 12-13 Mayıs        : V. Kentsel Tasarım ve Uygulamalar SEMPOZYUMU, “ Kentsel Tasarım ve Ekoloji”, Sunulan bildiri: “KENT MERKEZLERİ PLANLAMASINDA EKOLOJİK YAKLAŞIM”, (Yayınlandı)
5.      1995, Ocak-Şubat: TMMOB Şehir Plancıları Odası için hazırlanan Panel  Bildirisi, (MSÜ, Panel’de Sunulmuştur), “TÜRKİYE’DE TOPLUMSAL GELİŞME SÜRECİNDE, KENTSEL KORUMA’ NIN İŞLEVİNİN YENİDEN TANIMLANMASINA  YÖNELİK ÖNERİLER”, (Planlama Dergisi’nde Yayınlandı).
6.      1998, 21-22 Mayıs, “9. Kentsel Tasarım ve Uygulamalar Sempozyumu / Farklı Ölçeklerde Kentsel Tasarım”, Sunulan Bildiri; “KENTSEL TASARIMIN TARİHSEL ÇEVRE KORUNMASINDA ETKİN OLARAK KULLANIMI: “BÖL VE YÖNET MODELİ”; ANKARA, KONYA, ANTALYA TARİHİ KENT MERKEZLERİ”. (Yayınlandı).
7.      29-31 May.- 1-2 Haziran 2000, I. Kentsel Tasarım Haftası, Tema 1 : Kentsel Tasarıma Stratejik Yaklaşım : Bütünleşmiş Stratejiler’e sunulan Bildiri : “KORUMA / YENİLEME ALANLARINDA  KENTSEL TASARIM VE  KENT PLANLAMA İLİŞKİLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ : ANKARA, AFYON, KONYA, DİVRİĞİ, AVANOS” (Yayınlandı).  

[6] 1997, 3-5 Ekim        : Birinci Ulusal Restorasyon Eğitimi Sempozyumu, “ŞEHİR PLANLAMA EĞİTİMİNDE KORUMA BİLİNCİ VE KAYGISI”, Meslek Yüksek Okulu Restorasyon Bölümü, Safranbolu. (Yayınlandı).
[7] 1995, 8 Nisan    : TMMOB Mimarlar Odası, Sinan Ayı Etkinlikleri, “Yerel  Yönetimlerde Kültürel ve Doğal Değerlerin Korunmasına Yönelik Nasıl Bir Yeniden Yapılanma” ve “Yerel Yönetimlerin Korumaya İlişkin Genel Tavrı, Anlayışı, Uygulamaları ve Beklentileri” konulu toplantı yöneticisi, Sunulan Bildiri : “ANKARA BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYESİ ÇALIŞANLARININ TARİHSEL ÇEVRENİN  KORUNMASI OLGUSUNA YÖNELİK GÜNCEL YAKLAŞIMLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ”, (TMMOB-MO,Yayınlandı).
1997, 13-15 Ekim, TMMOB Mimarlar Odası, Ankara Şubesi, “Ankara Sempozyumu” na sunulan bildiri; “ESKİ ANKARA ve ULUS TARİHİ KENT MERKEZİ : YEREL VE MERKEZİ YÖNETİMİN KORUMAYA YÖNELİK POLİTİKALARININ DEĞİŞİMİ, SONUÇLAR VE ÖNERİLER”. (Yayınlandı).
1998, 17-18 Aralık, ODTÜ Mim.Fak. ve Ankara Vakfı Tarafından Düzenlenen “Tarih İçinde Ankara II Semineri”, Sunulan Bildiri; “TARİHİ ÇEVRE KORUMA POLİTİKALARI : ANKARA”. ODTÜ Mim. Fak., Aralık 2001 , Der. Yıldırım YAVUZ. (Yayınlandı).
[8] 1994   : ICOMOS Doğal Değerlerin Korunması SEMİNERİ,  Sunulan bildiri: “ANTALYA ÇEVRE PROJESİ; NÜFUS YIĞIŞMASI KARŞISINDA DOĞAL ÇEVRE’NİN SAVUNULMASI”, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul (Yayınlandı). 
1996 : Çevre Planlama ve Tasarımına Bütüncül Yaklaşım SEMPOZYUMU, “DOĞAL VE KÜLTÜREL ÇEVRENİN BÜTÜNCÜL PLANLAMASI: ANTALYA ÖRNEĞİ”, A.Ü. Ziraat Fak., Peyzaj Mimarlığı Bölümü, Ank, (Yayınlandı).  
1995, ANTALYA KENTSEL BÖLGESİ GELİŞME DESENİ AÇIKLAMA RAPORU (1/100 000 ÖLÇEKLİ ALT BÖLGE PLANI)  (Plan Raporu Antalya Büyük Şehir Belediyesi tarafından  kitap halinde yayınlandı)
1995, ANTALYA ANAKENTİ YAPISAL PLANI (1/25 000 ÖLÇEKLİ ÇEVRE DÜZENİ PLANI / YAPISAL PLAN) (42  000 HEKTAR) /  (Antalya Büyük Şehir Belediyesi tarafından Kitap halinde yayınlandı)
1994:   SU-YAPI & TBS Association “ANTALYA KIYI YÖNETİMİ PROJESİ (COASTAL ZONE     MANAGEMENT) Planlama  ve Danışmanlık hizmetleri.
[9] UTTA Planlama Ltd., DÜNYA BANKASI, “TURKEY : MARMARA EMERGENCY EARTHQUAKE RECOVERY PROJECT” ; DÜNYA BANKASI, kapsamında 9 Afetzede Yerleşme Planlaması (GÖLCÜK, DÜZCE, CUMAYERİ, İZMİT, GÖLYAKA, ADAPAZARI, KÖRFEZ, KARAMÜRSEL, GEBZE) . Yaklaşık 16 500 konut planlaması. (Uygulandı) Remzi Sönmez ve Saffet Atik ile birlikte.
DÜNYA BANKASI,“TURKEY : MARMARA EMERGENCY EARTHQUAKE RECOVERY PROJECT” ; A BRIEF ASSESMENT OF EXISTING LEGAL AND ADMINISTRATIVE MEANS TO DİSPOSE AİDS THAT WİLL BE RECEİVED AFTER THE MARMARA EARTHQUAKE”, Eylül 1999. Araştırma Raporu, Ahmet Uzel ile birlikte..

[10] PATARA ÖZEL ÇEVRE KORUMA BÖLGESİ YÖNETİM PLANI BİLİMSEL ARAŞTIRMALARI ve YÖNETİM PLANI (Dünya Bankası Finansmanlı Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı  / Kültür Bakanlığı) UTTA Planlama Ltd., PATARA (GELEMİŞ) III. DERECE ARKEOLOJİK SİT ALANI KORUMA AMAÇLI İMAR PLANI (Kültür Bakanlığı ve Antalya İl Kültür Müdürlüğü’ne hazırlanmıştır) (1998-2004) (1/25000, 1/5000 ve 1/1000)
2000,  SEMPOZYUM  “2000’li Yıllarda Yaşadığımız Çevre Ve Peyzaj Mimarlığı”, Ankara Üniversitesi Ziraat Fak. Peyzaj Mimarlığı Bölümü, (Oturum 2 : Ülkesel Açıdan Çevre Politikası “PATARA ÖZEL ÇEVRE KORUMA BÖLGESİNDE DOĞAL VE KÜLTÜREL ÇEVRENİN  KORUNMASI” (Yayınlandı).
[11] KİTAP : “ANKARA (ANGORA) ŞEHRİ MERKEZ GELİŞİMİ (14.-20. YY) Kültür Bakanlığı Yayınları/ 2603, 2001,  Kültür Eserleri Dizisi No : 292 .
KİTAP : “TARİHSEL ÇEVRE KORUMA POLİTİKALARI : ANKARA”, Kültür Bakanlığı Yayınları 2520, Aralık 2000, Kültür Eserleri Dizisi : 281.

[12] Bunlardan bazıları:
·        16-18 Kasım 2006, İZMİR, (Dokuz Eylül Üniversitesi -  Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü Tarafından Düzenlenen), ULUSLARARASI GELENEKSEL SANATLAR SEMPOZYUMU, Yrd. Doç.Dr. Ayşe İŞBİLEN ile birlikte sunulan bildiri; “TÜRKİYE’DE TARİHSEL VE KÜLTÜREL ÇEVRELERİ KORUMA OLGUSU BAĞLAMINDA; "TAŞINIR" ve "TAŞINMAZ" KÜLTÜREL ÖĞELERİN İRDELENMESİ, SORUNLAR ve POLİTİKALAR”. (Yayınlandı)
·       Ekim 2006, (Hacettepe Üniversitesi), 8. ULUSAL SANAT SEMPOZYUMU “SANAT ve KENT”; Sunulan Bildiri: “ANADOLU’DA – YENİDEN - KENTSEL RÖNESANS”, (Yayınlandı).
·        Eylül 2006,     42ND ISoCaRP (Yıldız Teknik Üniversitesi, ULUSLARARASI Congress, Istanbul,  Bireysel sunulan bildiri; “FROM KREUZBERG TO FENER – BALAT : 12 PRİNCİPLES OF CONSERVATİVE URBAN RENEWAL”
·        Eylül 2006,     42ND ISoCaRP (Yıldız Teknik Üniversitesi, ULUSLARARASI Congress, Istanbul,  Doç.Dr. Hulagü KAPLAN ile birlikte sunulan bildiri: “MISUSE OF URBAN REGENERATION PROJECTS AS A DISINTEGRATIVE   TOOL: TWO CASE STUDIES FROM ANKARA”.
·        Kasım 2005, SAFRANBOLU, “OVPM-OWHC-OCPM (Dünya Miras Şehirleri Organizasyonu- UNESCO - Council of Europe – Safranbolu Belediyesi ve Kazakistan’ın başkenti Kazan Belediyesi tarafından düzenlenen) WORLD HERITAGE CITIES OF EURO-ASIA INTERNATIONAL TOURISM SEMINAR”, Sunulan Bildiri; “CULTURAL TOURISM AIMED CONSERVATION POLICIES FOR CESM-I CIHAN AMASRA” (ÇEŞM-İ CİHAN AMASRA’DA KÜLTÜREL TURİZM AMAÇLI KORUMA POLİTİKALARI”
·        Mayıs 2005, BURSA, 17. Uluslar arası Yapı Yaşam Kongresi, “TARİHSEL / ARKEOLOJİK / KENTSEL KORUMA ALANLARINDA, DİSİPLİNLER ARASI İLİŞKİLER, KARŞILAŞILAN SORUNLAR VE KORUMA PLANLAMASI’NDA “MİMARLIK DİSİPLİNİNİN” YERİ VE KONUMU: (ANKARA, ŞANLIURFA, BERGAMA, PERGE, KONYA, PATARA, KAŞ VD. ÖRNEKLERİ)”, TMMOB Mimarlar Odası Bursa Şubesi
·        Eylül 2004, MUSTAFAPAŞA,  ‘Ortak Kültür Mirasımız: Birlikte Koruyalım’, TÜRKİYE VE YUNANİSTAN’DA NÜFUS MÜBADELESİNDEN KALAN MİMARİ MİRAS İLE İLGİLİ PROJESİ, Mustafapaşa Etkinliği, Panel, Workshop, Sergi/ Lozan Mübadilleri Vakfı ile birlikte, Koruma ve Restorasyon Uzmanları Derneği), Mimarlar Odası, Mustafapaşa Belediyesi ve Yunanistan’dan, Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi-Yunanistan Şubesi (Hellenic Section of ICOMOS), Epimenides (Cultural Society of Panormo-Crete),  II. Panel Moderatörü: « KAPADOKYA’DA KÜLTÜR MİRASININ KORUNMASI ». (EUROPA NOSTA ÖDÜLÜ)
·        Nisan 2004, MARDİN,  Türkiye Barolar Birliği; Mardin Barosu; Mardin Valiliği ve ÇEKÜL Vakfı Panele katılım ;   “İnsanlığın Ortak Mal Varlıklarına Saygı Hakkı Ve Kültürel Mirası Yaşatarak Korumak” ; Sunulan Bildiri: “KENT YOKSULLUĞUNA BİR   ÇÖZÜM:  TARİHSEL ÇEVRELERİN SÜRDÜRÜLEBİLİR KORUNMASI” (Yayınlandı). 
·        Haziran 2003, Kentsel Dönüşüm Sempozyumu”, TMMOB Şehir Plancıları Odası, İ.T.Ü., M.S.Ü., Y.T.Ü., Mimarlık Fakülteleri Şehir ve Bölge Planlama Bölümleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, “KENTLERİMİZİ ÇAĞDAŞ ALTYAPI VE GÖRÜNÜME KAVUŞTURMAK HEDEFİNDE PLANLAMA, KENT TASARIMI VE PLANCININ ROLÜ”, (Yayınlandı).
·       2002, “Yoksulluk, Kent Yoksulluğu ve Planlama”, Dünya Şehircilik Günü 26. Kolokyumu, TMMOB Şehir Plancıları Odası, Gazi Üniversitesi, Şehir ve Bölge Planlama Böl., Sunulan Bildiri: “YOKSULLUK VE YEREL YÖNETİMLERİN ROLÜ”, TMMOB Şehir Plancıları Odası tarafından yayınlandı. (Yayınlandı) 
·        2002, 5-8 Kasım, Türkiye’nin Kıyı Ve Deniz Alanları, IV. ULUSAL KONFERANSI, Türkiye Kıyıları 02, “Güney-Batı Anadolu’da Doğal Ve Kültürel Değerlerin Bütüncül Ve Sürdürülebilir Korunması”, Akpınar, Ebru ile birlikte sunulan bildiri, İzmir. (Yayınlanmıştır).
·        2000, “Geleceği Planlamak”, Dünya Şehircilik Günü 24. Kolokyumu, TMMOB Şehir Plancıları Odası, İzmir İleri Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Ve Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Şehir Ve Bölge Planlama Böl. :“Gelecekte Planlamanın Kurumsal Yapısı” Sunulan Bildiri : “TÜRKİYE‘DE BÖLGE, KENT PLANLAMASI VE KENTSEL TASARIM UYGULAMA SORUNLARI VE  ÇÖZÜMLERİNE YÖNELİK BAZI GÖRÜŞLER”.  TMMOB Şehir Plancıları Odası. Kasım 2001, Leda Ajans, Ank. (Yayınlandı).

[13] Uluslararası Proje’de Ekip Başı; Aralık 15, 2003,  Onay 2005 (Kasım), Dünya Bankası Projesi; Ürdün, AMMAN’DA,  “CONTROLLED URBAN GROWTH AND TOURISM DEVELOPMENT MASTER PLAN STUDY FOR AJLOUN TOURISM DEVELOPMENT AREA”, Joint Venture of G&G, UTTA, Tibah, TURATH, and JRF. Bu projede Amman’a 74 km mesafedeki Ajloun kalesi ve çevresindeki Anjarah ve Ajloun Yerleşimlerindeki doğal, tarihsel ve kentsel koruma alanlarının sürdürülebilir turizm amaçlı planlanması yapılmıştır. Bu amaçla Amman’a değişik tarihlerde 12 teknik seyahat yapılmıştır.     http://www.guvercinevi.net/yazilar.asp?ID=1194&h=1
[14] YEMEN, ADEN SERBEST BÖLGESİ PLANLAMASI (Aden FREE ZONE), 2005 (Nisan - Sürüyor), PROJE YÖNETİCİSİ OLARAK : İNVESCO Ltd. ile ortaklaşa - Küçük Sanayi ve Depolama Alanları Planlaması, Birinci Etap tamamlanmış, 3 seçenek plan çalışması üretilmiştir . Bu Proje araştırmaları için 2005 Temmuz ayında Dubai, Jebel Ali Free Zone’de araştırmalar yapılmış, Yemen’in Sana’a, Aden ve Taiz şehirlerine teknik bir gezi yapılmıştır.

[15] İndekste yer almayan bir kitabım daha yeni yayınlandı : “TARİHSEL ÇEVRE KORUMA POLİTİKALARI: KONYA”, Konya Büyükşehir Belediyesi, Kültür Yayınları : NO: 101, Aralık 2006.

2 comments:

Oğuz Altınbaş said...

Bu yazı biraz daha genişletilse çok değerli ve okuması çok zevk veren bir kitap olabilirdi. özellikle arada bir katılan bireysel hikayecikler çok hoşuma gitti. Bilimsel bir yazıya güzel renkler katıyor.
Tebrikler

Prof. Dr. Mehmet Tunçer said...

Teşekkür ederim Oğuz bey, yorumunuzu görmemişim. Aslında kitap yapsam da kim okur diye düşünüyorum.. Gene de tarihe bir anı olarak kalabilir. Saygı ve sevgi ile..